Karekod Barkod Sorular Karekod
Karekod nedir?
Karekodun Teknik Özellikleri
Karekod içerisinde ne kadar bilgi saklayabilirim?

Neden KAREKOD ( Datamatris Barkod ) İlaç Takip sistemi için seçildi? Eski çizgisel barkodlardan farkı nedir?

Barkod Neden Gereklidir?

Küpür kalkıyor mu?

Karekod imalat esnasında mı basılmalıdır?

Ambalaj değişiklikleri varyasyon kapsamında mı değerlendirilecektir?

Karekod ile çizgisel barkodunun aynı tarafta olması ne gibi sorunlar doğurabilir?

Karekod ve barkodun basılacağı yer neresidir?
Barkod standartları nelerdir?
Çizgisel barkod stadartları nelerdir?
2D - İki boyutlu barkod stadartları nelerdir?
Barkod üreten yazılımlar hakkıda genel bilgiler
Karekod yazıcı nedir?
Karekod okuyucular hakkında genel bilgiler
Karekod okuyucuların fiyatları nedir?
Barkod cihazı kurulumu kolay mıdır?

Karekod Nedir?

Kare kod en basit anlamıyla orjinal adı Datamatrix olan 2 boyutlu barkod tipli barkodlara verilen Türkçe isimdir. Karekod (Datamatrix) tipi barkodlar klasik tek boyutlu (çizgilerden oluşan) barkodlardan farklı olarak beyaz ve siyah kare veya dikdörtgenlerden oluşan matris yapıdaki bir barkod türüdür.

Bir KAREKOD (Data Matrix), ya kare ya da dikdörtgen desenli olarak düzenlenmiş siyah ve beyaz kare modüllerden oluşan iki boyutlu bir matris bar koddur. Kodlanacak bilgi metin veya işlenmemiş bilgi olabilir. Olağan veri büyüklüğü, birkaç bayttan 2 kilobayta kadar olur. Kodlanmış veri uzunluğu kullanılan sembol boyutuna bağlıdır. Sembol gücünü arttırmak için Hata düzeltme kodları eklenir: Kısmen hasarlı olsa da, hala okunabilir durumdadırlar. Bir KAREKOD sembolü, 2,335 alfa nümerik karaktere kadar depolama yapabilir.

Karekod

KAREKOD sembolleri, kare şeklindedir ve bitleri temsil eden küçük kareler halindeki hücrelerden yapılmışlardır. Duruma bağlı olarak, bir beyaz modül sıfırdır ve bir siyah modül ise birdir veya bunun tersi olabilir. Her KAREKOD, en azından iki vizör yapısından veya iki koldan ve iki senkronizasyondan ibarettir. Kollar, iki dik hat şeklindedir ve aynı modüller 1 gibi renklendirilmişlerdir.

Oysa, senkronizasyonlar, kollar gibi olsalar da, tek fark, dönüşümlü siyah ve beyaz modüllerden meydana gelirler. Kollar, sembolle birlikte iyi bir hizalama sağlarlar. Oysa, senkronizasyonlar modülleri doğru olarak numunelendirirler. Matris boyutu büyüdüğü takdirde, yatay ve dikey olarak sekize kadar daha fazla senkronizasyon ve kol eklenir. Sembol büyüklükleri 8×8'den 144×144'e kadar değişir

KAREKOD için en popüler uygulama, kodun, 2 veya 3mm2' de okunabilir olan bir sembolde 50 karakteri kodlama yeteneği ve kodun sadece % 20 kontrast oranıyla okunabilir olması nedeniyle, küçük kalemlerin işaretlenmesidir. Electronic Industries Alliance (EIA), küçük elektronik bileşenlerin etiketlenmesi için KAREKOD kullanılmasını önermektedir.

Çoğu sanayide, özellikle kalite kontrolün sıkı olduğu ve sahte veya servisi sağlanmayan parçalar için karaborsanın oluştuğu uzay sanayinde KAREKOD kodları, yeni bir izlenebilirlik parçasıdır. KAREKOD kodları (ve eşlik eden alfanumerik veriler), imalatçı kimliği, parça sayısı ve benzersiz seri numarasıyla birlikte, bileşenin detaylarını belirler. Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı, en kısa zamanda KAREKOD kodlarıyla belirlenen her yeni hava aracının tüm bileşenlerine sahip olmayı hedeflemektedir.